Zespół „Taneczny Krąg”

Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Politechniki Bydgoskiej Trzeciego Wieku (wcześniej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP). Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”, który jest tańcem dla każdego.

Nasz zespół „Taneczny krąg” poprzez pokazy taneczne stara się popularyzować tańce etniczne innych narodów, ukazując bogactwa kulturalne, narodowe i etniczne wyrażone w muzyce i układach tanecznych.

Jesteśmy żywym przykładem promowania tańców w kręgu i tańców etnicznych jako formy aktywności fizycznej.

Dzięki naszej i instruktora wytrwałości w treningach posiadamy w swoim repertuarze tańce żydowskie, rosyjskie, greckie, cygańskie, serbskie oraz mołdawskie, do muzyki przekazywanej z pokolenia na pokolenie lub bardziej współczesnej.

Mamy za sobą szereg publicznych występów na terenie Bydgoszczy, a mianowicie na Wyspie Młyńskiej, w Miejskim Centrum Kultury i w Ostromecku oraz występy wyjazdowe w Kruszwicy i w Kobylnikach, na których staramy się godnie reprezentować naszą uczelnię.

Ostatnim osiągnięciem naszego zespołu jest udział w 16 Wojewódzkim Przeglądzie „Artystycznego Ruchu Seniorów” 2014 w Świeciu, gdzie zakwalifikowaliśmy się do finału konkursu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Bydgoszczy jesienią.

Na koniec aby zaprezentować dobrodziejstwo jakie za sobą niesie taniec pragniemy zacytować słowa słynnego niemieckiego baletmistrza Bernharda Wosiena, prekursora ruchu tańców w kręgu.

„Jak każda sztuka tak i taniec jest pewną formą medytacji, ale tylko wtedy, kiedy tancerz naprawdę w nim uczestniczy zapominając o świecie zewnętrznym”

Nasza grupa taneczna jest grupą otwartą i każdy może do nas dołączyć, do czego zachęcamy i serdecznie zapraszamy

Kalendarium występów:

Lipiec 2012r. – Ostromecko

Październik 2012r. – inauguracja roku akademickiego

Grudzień 2012r. – pokaz w MCK-u w Bydgoszczy

Maj 2013r. – Wyspa Młyńska

Czerwiec 2013r. – Święto Uniwersytetu

Lipiec 2013r. – Myślęcinek – plener w ramach Festiwalu Tańców Kręgu

5 maja 2014r. – występy – Kobylniki

23 maja 2014r. – 16 Wojewódzki Przegląd „Artystycznego Ruchu Seniorów” 2014 w Świeciu

7 czerwiec 2014r. – festyn – Zespół Szkół ul. Berlinga