Historia

Politechnika Bydgoska Trzeciego Wieku przy Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, a wcześniej Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy rozpoczęła swoją działalność z dniem 19 października 2010 roku. W związku ze zmianą nazwy uczelni z dniem 01.09.2021 r. z Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Uniwersytet Trzeciego Wieku przekształcił się z dniem 1 października w Politechnikę Bydgoską Trzeciego Wieku.

Politechnika Bydgoska Trzeciego Wieku wpisuje się w ideę LIFELONG LEARNING, czyli uczenia się przez całe życie. To jeden z filarów budowania nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy. 
Przygotowaliśmy dla słuchaczy zajęcia plenarne o szerokim przekroju tematycznym oraz fakultatywne, dzięki którym mogli rozwijać swoje zainteresowania.
Zaufało nam około 200 osób, zgłaszając akces do uczestnictwa w zajęciach. Już podczas pierwszych spotkań ukonstytuowała się Rada Słuchaczy.
Od początku staraliśmy się integrować ze sobą, spotykając się także poza salami wykładowymi – na andrzejkach, spotkaniu wigilijnym, balu karnawałowym. W wakacje 2011 roku nastąpił pierwszy wyjazd dojrzałych studentów do uczelnianego Ośrodka Pracy Naukowej i Praktyk Studenckich w Dusznikach Zdroju, rok później – kolejny już znacznie liczniejszej grupy. Tradycją stały się również wykłady plenerowe pod koniec każdego z letnich semestrów oraz wycieczki, dzięki którym możemy lepiej się poznać i zaprzyjaźnić ze sobą.
Od czasu powstania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 1973 roku we Francji i dwa lata później w Warszawie -  pierwszego w Polsce - praktyka potwierdza, że idea była strzałem w dziesiątkę. Poprawa jakości życia osób starszych, stworzenie warunków do dobrego starzenia się, przełamywanie błędnych stereotypów na temat starości przy wykorzystaniu potencjału intelektualnego, naukowego i bazy materialnej wyższych uczelni są tym, co  m.in. nadaje sens i życiu, i nierozłącznie towarzyszącej mu edukacji.