Uroczysta inauguracja 2021/2022 roku już za nami
20 października 2021

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 już za nami. 19 października 2021 r. dwunasty raz, ale pierwszy raz na Politechnice Bydgoskiej Trzeciego Wieku zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki, ponieważ rozpoczęliśmy naszą działalność pod nową nazwą. Ma to związek z przekształceniem od 1 września 2021 r. UTP w Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Po długiej przerwie, związanej z sytuacją epidemiologiczną, wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV 2, nadszedł dzień, że mogliśmy się spotkać w murach tej uczelni.
Inaugurację roku akademickiego rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej – „Mazurek Dąbrowskiego”.
Pani koordynator Magdalena Kozłowska przedstawiła zaproszonych gości. Byli z nami:
Prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, profesor Politechniki Bydgoskiej,
Pełnomocnik Wojewody kujawsko-pomorskiego do spraw rodziny – p. Grażyna Szabelska,
Zastępca Przewodniczącej Bydgoskiej Rady Seniorów – p. Danuta Rybarczyk,
Koordynator Bydgoskiego Biura Seniora Urzędu Miasta Bydgoszczy - p. Karolina Kallas,
Zastępca przewodniczącego Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Nakielskim Ośrodku Kultury – p. Jadwiga Cyganek.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosił Rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich prof. dr hab. inż. Marek Adamski, na koniec wypowiadając formułę: „ Rok akademicki 2021/2022 na Politechnice Bydgoskiej Trzeciego Wieku uważam za otwarty”.
Następnie odbyła się immatrykulacja nowych 42 słuchaczy – seniorów (ślubowanie, wręczenie indeksów słuchacza).
Podczas inauguracji zabrzmiało „Gaudeamus igitur”.
Wykład inauguracyjny pt. „ Wdzięczność i jej znaczenie zdrowotne wygłosił profesor dr hab. Roman Ossowski.
Zaproszeni goście złożyli słuchaczom – seniorom życzenia.
W części artystycznej wystąpili nasi słuchacze. Zaprezentował się zespół „Taneczny Krąg”, którego instruktorką jest pani Anna Kaźmierczak.
Wiersz „Oda do starości” (autorka: noblistka Wiesława Szymborska) wyrecytował kolega Bronisław, a zespół „TRIO” w składzie: Basia, Jolka i Andrzej zaśpiewał kilka znanych przebojów, np. „Bardzo smutna piosenka retro”, „Goniąc kormorany” czy „Chłopiec z gitarą”. Teksty pięciu piosenek były wyświetlane na ekranie, by wszyscy seniorzy mogli je zaśpiewać wspólnie z zespołem „TRIO”. Oczywiście śpiewali wszyscy z nami zaproszeni goście oraz Rektor i pani Prorektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Pomocą służył akustyk – pan Krzysztof. Przewodnicząca Rady Słuchaczy podziękowała przybyłym gościom, słuchaczom, osobom, które przyczyniły się do przebiegu pięknej inauguracji nowego roku akademickiego 2021/2022, życząc dużo zdrowia.
Rektor uczelni PBŚ prof. dr hab. inż. Marek Adamski także podziękował Przewodniczącej Rady Słuchaczy oraz paniom: Magdalenie Kozłowskiej i Ewie Adamowicz – koordynatorkom.
I tak dobiegła końca nasza uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2021/2022.

Przewodnicząca Rady Słuchaczy
Zofia Kałamaja