Łódź dawna i Łódź dzisiejsza - wycieczka
13 września 2022

25 sierpnia 2022 roku 47-osobowa grupa naszych słuchaczy, o godz. 6.30, wybrała się na 2-dniową wycieczkę do Łodzi. Do Łodzi dojechaliśmy bardzo wygodnym autokarem o godz. 9.20. Był z nami pilot wycieczki, p. Jurek Bitner, który dzielił się z nami wiedzą na temat przyrody, mijanych miejscowości. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Cmentarz Żydowski, który w 2015 roku został uznany za Pomnik Historii. Następnie Stację Radegast – Muzeum Tradycji Niepodległościowych – jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 roku. W czasie II wojny światowej była związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 roku. Aby poznać tajniki włókienniczego procesu produkcyjnego (kolekcja narzędzi i maszyn włókienniczych) oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i XX wieku udaliśmy się do „Białej Fabryki” – Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrowska 282. Później stacja kolejowa Łódź Fabryczna – multimodalny dworzec – nowy trzypoziomowy dworzec jest jednym z największych i najnowocześniejszych dworców w Europie. Wieczorem odbyliśmy spacer z panem pilotem na ulicę Piotrowską.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Łodzi. Księży Młyn – wyjątkowe osiedle w Łodzi – zabytkowe osiedle jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów. To tutaj Andrzej Wajda kręcił „Ziemię obiecaną”, a Filip Bajon – „Lepiej być piękną i bogatą”. Piękne parki, skwery pełne zieleni. Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, obecnie instytucja kultury działająca pod nazwą „EC1 – Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Tutaj mogliśmy zapoznać się z tematyką skupioną wokół energii i jej przetwarzania. Mogliśmy zobaczyć jak działa elektrownia. Zapoznaliśmy się z każdym etapem powstawania prądu. Z wieży widokowej podziwialiśmy piękne miasto Łódź. Cudo !!! Dalsze nasze zwiedzanie to Cmentarz Ewangelicko- Augsburski. Symbolem cmentarza w części ewangelickiej jest kaplica grobowa i mauzoleum Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego fabrykanta.  Manufaktura – Muzeum Fabryki – to miejsce, gdzie mogliśmy odkryć historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego.To tutaj najdłuższa w Europie fontanna rozświetla mrok kolorami i otula swoim szumem znakomicie zaprojektowane miejsca wypoczynku.

Na koniec czas wolny – możliwość zrobienia zakupów, skorzystania z barów, restauracji itp. O godz. 17.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy, gdzie dotarliśmy o godz. 20.30.Wszyscy byliśmy zadowoleni z tej wycieczki.   

Pozostałe aktualności